Péče o kontaktní čočky

I ty nejkvalitnější čočky můžete znehodnotit nevhodnou údržbou. Zde vám vysvětlíme, jak se o vaše kontaktní čočky starat tak, aby pro vás jejich nošení bylo bezpečné a příjemné.

Základní zásadou pro manipulaci s kontaktními čočkami je absolutní čistota. Pokaždé, když si chcete čočky opět nasadit, musí být dokonale čisté a vydezinfikované! Abyste si zajistili trvale ostré vidění a pohodlné nošení, je nutné provádět po každém vyjmutí čoček krátkou, ale důležitou proceduru.

Čištění

Prvním důležitým krokem je mechanické čištění, tím odstraníte většinu hrubých nečistot, jako je prach a make-up. Poté čočku opláchněte a uložte do pouzdra s čistým roztokem. Roztok v pouzdře vaše kontaktní čočky sterilizuje (odstraní mikroby, například bakterie, a tím zabrání oční infekci), vyčistí a odstraní bílkovinné a tukové usazeniny. Ty mohou snižovat pohodlí a ostrost vidění při nošení kontaktních čoček. Více se dozvíte v sekci čištění kontaktních čoček.

Pokud používáte jednodenní kontaktní čočky, jste za vodou. Po každém vyndání je vyhodíte a nemusíte proto používat žádné roztoky ani pouzdro. Pokud však máte čočky dvoutýdenní nebo na delší dobu, naučte se je opakovaně nasazovat a sundávat pouze bříšky prstů. Zabráníte tak poškození měkkého materiálu.

Pro ženy je důležité vědět, že nasazení čoček vždy musí předcházet nanesení make-upu. Nejen, že se tak žena při líčení vidí, zároveň tak zabrání rozmazání make-up při nasazování čočky nebo jejímu znečištění řasenkou. Totéž platí i pro odličování – vždy si nejprve odstraňte kontaktní čočky.

Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
0 (0 Recenzí)