Torické kontaktní čočky

Lidé, kteří nechtějí mít zbytečné trable s brýlemi, určitě sáhnou po kontaktních čočkách. Právě ony umí zařídit skvělé pohodlí, bez toho aniž by se člověk musel ohlížet po tom, jestli má něco na očích, a nebo nikoliv. Kontaktní čočky jsou skvělé hlavně v tom, že jsou umístěny přímo v oku člověka, jenž potřebuje korekci zraku. Celý den se tak o čočky tento člověk prakticky nemusí vůbec starat. Mnohdy se o čočky nemusí start i déle, jedná-li se o kontaktní čočky vícedenní. Nejsložitější jsou s kontaktními čočkami začátky.

Popravdě řečeno, všechno je na začátku velmi složité. Když si malé dítě zavazuje poprvé samo své nové tenisky, tak se mu to zdá také ukrutně složité a potom po uplynutí nějaké doby a zautomatizování této činnosti dojde k závěru, že se jedná o úplně banální záležitost. S čočkami je situace v podstatě totožná. Na počátku je třeba si vybrat ty správné kontaktní čočky, které budou nositeli naprosto precizně sedět. Vše je třeba provést za asistence kontaktologa a nebo očního lékaře. Bez přítomnosti odborníka se nositel kontaktních čoček vystavuje nebezpečí, že jeho zrak bude postupem času silně deformován a nakonec poškozen takovým způsobem, že tento člověk již prakticky nic neuvidí.

V případě, že jsou kontaktní čočky vybrány, je ideální naučit se je do očí aplikovat samostatně. Na počátku pomůže danému začátečníkovi samotný kontaktolog a nebo sestra, která je speciálně vyškolena ve všem, co se týká kontaktních čoček. V očích žadatele kontaktních čoček by měly být vyzkoušeny jak čočky měkké, tak i čočky tvrdé. Vždy po 20 minutách si tento člověk ověří, jak se v kontaktních čočkách cítí! Pokud ho nijak neřežou a jejich nastavení je optimální, vezme si jeden pár domů na dlouhodobější vyzkušení. Může se klidně jednat i o barevné čočky, pokud je toto zrovna přáním zákazníka. Doma se pak po určitou dobu již tento člověk snaží nasazovat kontaktní čočky bez dopomoci druhé osoby. Až se mu to bude trochu dařit, následuje kontrola u kontaktologa

Kontaktní čočky pro astigmatismus (Torické kontaktní čočky)

Navštívili jste očního lékaře, aby vám předepsal kontaktní čočky a on vám po vyšetření sdělil, že máte astigmatismus? Nevěšte hlavu. Doba, kdy byste kvůli astigmatismu nemohli nosit kontaktní čočky, již dávno minula.

Budete ale potřebovat tzv. torické kontaktní čočky, které jsou sice o něco dražší než obyčejné sférické kontaktní čočky, ale zato vám zaručí perfektní kvalitu vidění. Astigmatismus je oční vada, při níž má rohovka ve dvou na sebe kolmých osách jiné zakřivení. Názorně si lze představit, že rohovka nemá tvar fotbalového míče, ale míče na rugby. Toto nestejné zakřivení rohovky je potřeba korigovat tak, aby vidění bylo bezchybné..

Kontaktní čočka musí být tedy ve dvou na sebe kolmých osách zakřivena opačným způsobem tak, aby se nestejné zakřivení „vyrovnalo“. V případě dioptrických brýlí je věc celkem snadná – brýlové čočky drží v obrubách a nemohou se otáčet. Jak ale docílit toho, aby čočky byly stále ve stejné poloze, u kontaktních čoček, které se mohou v oku volně pohybovat a nejsou k povrchu oka nijak fixovány? Tento problém vývojoví pracovníci firem vyrábějících kontaktní čočky již dávno vyřešili.

V současnosti existují v zásadě dva způsoby stabilizace kontaktních čoček na oku tak, aby se neotáčely a držely na oku stále ve stejné poloze (ose):

Tloušťka kontaktní čočky stabilizované prizmatickým balastem.

Stabilizace prizmatickým balastem (prism ballast).
Stabilizace torické kontaktní čočky prizmatickým balastem je v současné době nejrozšířenější způsob a používá ho většina současných světových výrobců kontaktních čoček. Kontaktní čočky jsou ve své spodní části těžší a mrkáním jsou stále vyrovnávány do stejné polohy.

Tloušťka kontaktní čočky stabilizované dynamickou stabilizací.

Dynamická stabilizace (dual thin zone).
Kontaktní čočky, které jsou stabilizovány v oku dynamicky jsou v horní a dolní části zploštělé. Tím, jak oční víčka přecházejí při mrkání přes zploštělé okraje kontaktní čočky, automaticky ji stále vracejí do žádoucí polohy.

Torické kontaktní čočky mají kromě běžných parametrů, jaké mají sférické kontaktní čočky (sférickou dioptrii, zakřivení a průměr) ještě cylindrické dioptrie a osu. Tyto údaje najdete na krabičce s kontaktními čočkami pod označením CYL a AXIS.

Astigmatismus tedy již dávno není překážkou pro nošení kontaktních čoček. Jejich aplikace však vyžaduje u kontaktologa zkušenosti a jejich aplikace je složitější než u běžných čoček. Od toho se tedy odvíjí i o něco vyšší cena.

Odesílám
Jak hodnotí naši čtenáři
0 (0 Recenzí)